A trükkös szervóra
A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi szervek meghatározott időrendben működnek és pihennek. Mindennek meg van a maga ideje, így a táplálkozásnak, a sportnak, a pihenésnek egyaránt.
12 fő szervünk kétórás időközönként „váltja egymást” a munkában. Az energiapályákon, vagyis a meridiánokban tehát az energiaszint állandóan változik.
Egy kis odafigyeléssel mi is nagyon sokat tehetünk azért, hogy ne bontsuk meg az energiaáramlás egyensúlyát szervezetünkben.
1 – 3 óra között → a szervezet teljesítőképessége ebben az időben a legalacsonyabb. A máj teljes erővel méregtelenít, nem szabad tovább terhelni.
3 – 5 óra között → ekkor van a tüdő aktív ideje, felkészül az egész napi munkára. A férfiak nemi aktivitása ebben az időben a legnagyobb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon.
5 – 7 óra között → működik a legaktívabban a vastagbél. Ez az egészséges székletürítés ideje. Megszabadul szervezetünket a mérgektől, így azok nem tudnak visszaszívódni és teljesítőképességünket csökkenteni.
7 – 9 óra között → ebben az időszakban terhelhető leginkább a gyomor. Ekkor tud a leghatékonyabban dolgozni, tehát bőséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggelit kell fogyasztani.
9 – 11 óra között → testhőmérsékletünk optimális, az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, teljesítőképességünk magas, a lép- és hasnyálmirigy dolgozik.
11 – 13 óra között → 11 óra a szívciklus csúcspontja, tehát legjobb idő a sportolásra. Délben erősödik a gyomorsav, majd később az epetermelődés, így készen áll a szervezet egy finom ebéd elfogyasztására.
13 – 15 óra között → lassul a vérkeringés, az energiák a vékonybélbe koncentrálódnak, csökken a fájdalomérzékelés is, ezért ilyenkor érdemes pl. fogorvoshoz bejelentkezni.
15 – 17 óra között → a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért kell fogyasztani bőségesen cukor és alkoholmentes folyadékot. Ilyenkor a szervezet kiüríti a méreganyagokat, ezért ismét ereje teljében van, tehát lehet tanulni, sportolni, dolgozni teljes energia bedobással.
17 – 19 óra között → vesék a legnagyobb tisztító munkában vannak, ezért ebben az időben ne terheljük tovább zsírral, cukorral, sóval és egyéb mérgező anyagokkal. A vérnyomás csökken, a szívműködés lassul, egy kicsit nem árt megpihenni munka közben.
19 – 21 óra között → ha ebben az időben vacsorázunk, azt már nem dolgozza fel a szerveztünk, elraktározza reggelre. Az energiapályák lelassulnak, a test felkészül az éjszakai pihenőre, az érzékek kifinomulnak, a szívburok dolgozik.
21 – 23 óra között → ez az időszak a „hármas melegítő” időszaka, ilyenkor a test és a lélek nyugalomra, pihenésre vágyik. A teljesítőképesség erőteljesen csökken, ez a legpihentetőbb alvás ideje. Éppen ezért ebben az időben nem jó erőteljes, aktív testi és szellemi munkát végezni. A meridián feladata, hogy a légzés és a táplálkozás (evés, ivás) során felvett, és a szervezetünkbe bejutó energiákat a testünkbe irányítsa.
23 – 1 óra között → legintenzívebb az epehólyag görcskészsége, kevésbé csillapítható a fájdalom.
A kínai orvoslás szerint akkor vagyunk egészségesek, ha a szervezet energiakeringése harmonikus. Az energiakeringés akadályoztatása testi tünetekhez, betegséghez vezethet, ezért érdemes odafigyelni testünk jelzéseire.